چهارشنبه , ۲۷ بهمن ۱۴۰۰
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

اعزام دانشجو به ترکیه و بررسی شرایط آن

اعزام دانشجو به ترکیه با توجه به سیاست های دولت ترکیه در سال های اخیر افزایش یافته است. به عنوان یک دانشجو در ترکیه شما فرصت بزرگی برای آشنایی با فرهنگ فنی و تحصیل در یکی از پایدارترین کشور های جهان را خواهید داشت. در بعضی از دانشگاه های ترکیه با توجه به اهمیت زبان انگلیسی، این زبان به عنوان یک زبان مستقل به طور کامل آموزش داده می شود. در کنار این مزایا شما باید بدانید که تحصیل در ترکیه می تواند شما را برای ادامه تحصیل در هر جای دنیا آماده کند.

تمامی شما دانشجویان می توانید در صورت داشتن پیش نیاز های تحصیلی مورد نیاز، از طرح های اعزام دانشجو به ترکیه استفاده کنید. بعضی از مراکز دانشگاهی با توجه به توافق نامه های بین المللی تبادل دانشجو، با بستن قراردادهایی اقدام به اعزام دانشجو به ترکیه می کنند. البته در این نوع اعزام ها، شما باید واجد شرایط اعزام دانشجو به ترکیه باشید. این شرایط در آیین نامه ها و توافق نامه ها بیان می شود.

 

 

فهرست مطالب

 • اعزام دانشجو به ترکیه و مقدمه ای بر آن
 • اعزام دانشجو به ترکیه و شرایط عمومی آن
 • اعزام دانشجو به ترکیه و مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه
 • اعزام دانش آموز به مدارس ترکیه
 • اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی
 • اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد
 • اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع دکترا
 • اعزام دانشجو به ترکیه و بورسیه تحصیلی
 • اعزام دانشجو به ترکیه و دانشگاه های برتر ترکیه
 • اعزام دانشجو به ترکیه و مدارک لازم برای پذیرش
 • اعزام دانشجو به ترکیه و شرایط ویزای دانشجویی
 • اعزام دانشجو به ترکیه و زمان اعزام دانشجو به ترکیه
 • اعزام دانشجو به ترکیه و هزینه های زندگی دانشجویی

 

اعزام دانشجو به ترکیه و مقدمه ای بر آن

اعزام دانشجو به ترکیه ، اقامت تحصیلی ترکیه و مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در این نوشتار به صورت تخصصی و علمی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. امروزه بسیاری از افراد در خصوص اعزام دانشجو به ترکیه سولات بسیاری در ذهن دارند. شرایط اعزام دانشجو به ترکیه و جوانب مختلف اعزام دانشجو به ترکیه را در این مقاله بیان کرده ایم. نکته اینجاست که آیا کشور ترکیه مقصد مناسبی برای افراد است؟ و آیا افراد با انتخاب این کشور می توانند به بالاترین سطح علمی و جایگاه اجتماعی دست پیدا نمایند؟ آیا شرایط اقامت پس از تحصیل برای متقاضیان تحصیل در ترکیه فراهم است؟ بر همین اساس کشور ترکیه و اعزام دانشجو به ترکیه را باید بصورت دقیق مورد بررسی علمی قرار داد تا به پاسخ سوالات خود در این خصوص دست یابید.

اعزام دانشجو به ترکیه حائز مهم ترین مسائلی می باشد که افراد را ترغیب می کند که در این خصوص و قبل از تصمیم گیری در انتخاب این کشور جهت تحصیل تحقیقات لازمه را انجام دهند. در واقع می توان گفت که کشور ترکیه دارای نکات مثبت کم و نکاتی منفی است که در سرنوشت افراد تاثیر بسزایی می تواند داشته باشد. اعزام دانشجو به ترکیه شاید در بعضی از موارد و در نگاه اول مطلوب به نظر برسد اما توصیه می گردد همیشه با احتیاط بیشتری در انتخاب این مسیر قدم بردارید. 

 

اعزام دانشجو به ترکیه و شرایط عمومی آن

اعزام دانشجو به ترکیه را در ابتدا با این دیدگاه بررسی می کنیم که افراد زیادی تصور می کنند، با توجه به اینکه کشور ترکیه از نظر مسافت به کشور ایران نزدیک می باشد و هزینه های تحصیل و زندگی پایینی دارد می تواند مقصدی مناسب برای تحصیل باشد. در این مقاله به طرح این موضوعات خواهیم پرداخت. کپی بردای از این مطلب بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً مجاز نمی باشد. برخی از افراد تصور می کنند به خاطر اینکه از توان مالی بالایی برخوردار نیستند دیگر نمی توانند در کشورهای برتر اروپایی به تحصیل بپردازند و به ناچار ترکیه را برای تحصیل انتخاب می نمایند. اما این تصور کاملا اشتباه بوده و منبع درستی ندارد زیرا افراد در خیلی از موارد می توانند با کمترین هزینه در کشورهای برتر اروپایی نیز تحصیل نمایند .

کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه دارای مساحتی حدود ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع و جمعیت تقریبی ۸۰ میلیون نفر یک کشور اوراسیایی است که زبان رسمی آن ترکی و واحد پول آن لیر می باشد. اما اعزام دانشجو به ترکیه از منظر دیگری مانند نظام قضایی و حقوقی و امنیتی و دادگاه ها و تنش ها و ثبات اقتصادی نیز باید بررسی گردد، زیرا این نکته در خصوص انتخاب یک کشور برای مهاجرت همواره باید مدنظر قرار گیرد. مهاجرت به کشوری دیگر امر ساده ای نیست و باید شرایط زندگی در کشور مقصد را بررسی کرده و هوشمندانه تصمیم گرفت. ثبات اقتصادی برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت دارای اهمیت می باشد. متاسفانه کشور ترکیه در سال های اخیر گریبان گیر مشکلات اقتصادی بوده است و حال حاضر قمیت ارز در کشور ترکیه بالا رفته است. اما افراد باید در خصوص هذف خود آگاه باشند، اینکه آیا بعد از تحصیل در ترکیه قصد برگشت به ایران را دارند و یا فقط از این کشور به عنوان یک پل عبور برای کشورهای اروپایی استفاده می کنند.

 

 مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه در سال های اخیر با بازخوردهای مثبتی برای دانشجویان خارجی همراه بوده است. این بازخورد ها دلیل خاص خود را دارد. در این قسمت عمده این دلایل را با شما بررسی می کنیم:

 •  استاندارد های آموزش در ترکیه به شکل فوق العاده ای بالا است و در این کشور به آموزش اهمیت زیادی داده می شود.
 •  مدارک اخذ شده توسط دانشجویان دردانشگاه های ترکیه، در سراسر دنیا معتبر و قابل استناد است.
 •  دانشگاه های این کشور با امکانات مدرن خود، فضا را برای تحصیل آسان دانشجویان فراهم می کنند.
 • در این کشور فرهنگ ها و زبان های گوناگونی وجود دارد. در این چنین فضایی، شما همواره با آداب و سنت های فرهنگ های جدیدی آشنا می شوید.
 •  امنیت شما به عنوان یک خارجی در ترکیه کاملا تضمین شده خواهد بود و البته هزینه های زندگی دانشجویی برای شما پایین است.
 •  رفتار مردم ترکیه با دانشجویان خارجی بسیار خوب است و از این نظر نیز مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

 

اعزام دانش آموزان به مدارس ترکیه

اعزام دانش آموزان به مدارس ترکیه و تحصیل در مدارس ترکیه در سه دوره پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه ارائه می گردد. دوره های پیش دبستانی دقیقا همانند ایران است و به صورت اختیاری تا سن ۶ سالگی ارائه می شوند. تحصیل از مقطع ابتدایی به بعد در ترکیه اجباری می شود و دانش آموزان تا ۸ سال در مقطع ابتدایی تحصیل می نمایند. همچنین تحصیل در مقطع متوسطه و دبیرستان تا سن ۱۸ سالگی بصورت اجباری به طول می انجامد. لازم به ذکر است که تحصیل در مدارس دولتی ترکیه هم در مقطع ابتدایی و هم در مقطع دبیرستان برای دانش آموزان تبعه ترکیه و دانش آموزان خارجی رایگان می باشد. زبان تحصیل در این مقاطع زبان ترکی است اما دانش آموزان یک زبان خارجی دیگر نیز آموزش می بینند. بعضی از مدارس خصوصی در کشور ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی دروس را ارائه می کنند. نکته مهم در خصوص تحصیل دانش آموزان در مدارس ترکیه این است که قبل از ورود به مدارس باید آزمونی را بدهند و پس از قبولی در آزمون و اثبات توان علمی آن ها می توانند در مدارس ترکیه تحصیل نمایند. دانش آموزان پس از پایان مقطع تحصیلی دبیرستان باید در یک آزمون جامع شرکت کنند و پس از قبولی در این آزمون وارد دانشگاه می شوند. البته لازم به ذکر است که نمرات دانش آموزان در این آزمون جامع در انتخاب رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه های ترکیه بسیار تاثیرگذار می باشد.

 

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی امکان پذیر می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه در بیشتر رشته ها حدود ۴ سال طول می کشد، اما برای برخی از رشته ها ممکن است ۶ سال به طول انجامد. دانشگاه های معروف ترکیه مانند استانبول، آنکارا و ازمیر رشته های زیر را ارائه می نمایند.

رشته هایی همچون : اقتصاد، مهندسی کامپیوتر، روانشناسی، مدیریت مسافرت، مهندسی صنایع، روابط بین الملل، طراحی گرافیک، روابط عمومی و تبلیغات، زبان و ادبیات، موسیقی، مدیریت بین المللی تدارکات، طراحی صنعتی، معماری، ریاضیات، سینما و تلویزیون و کسب و کار اداره .

هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی ترکیه برای افرادی که تبعه ترکیه باشند حدود ۸۰ تا ۲۵۰ دلار و برای دانشجویان خارجی حدود ۲۴۰ تا ۲۵۰ دلار خواهد بود. لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان خارجی بین ۸,۰۰۰ دلار تا ۲۵,۰۰۰ دلار می باشد.

 

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع فوق لیسانس نیازی به آزمون جامع و سراسری ندارد و به این صورت است که هر دانشگاه آزمون مربوط به خود را دارد و افراد در سال ۲ بار می توانند در آزمون های دانشگاه ها شرکت کنند. در واقع دانشگاه های کشور ترکیه در هر سال ۲ بار در رشته های مورد نیاز آزمون برگزار می کنند و برای هر رشته ایی ظرفیت را اعلام می کنند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های ترکی زبان در مقطع فوق لیسانس برای اتباع کشور ترکیه حدود ۸۰ تا ۲۵۰ دلار و برای اتباع خارجی حدود ۲۴۰ دلار الی ۷۵۰ دلار می باشد. همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلیسی زبان برای اتباع ترکی از ۱۵۰ دلار تا ۵۰۰ و برای اتباع خارجی ۴۵۰ تا ۱,۵۰۰ دلار می باشد. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد هفته ای ۲۰ ساعت اجازه کار پاره وقت دانشجویی را دارند. افرادی که به زبان ترکی مسلط باشند می توانند راحت تر کار مناسب را پیدا کنند. افراد باید در این دوره تحصیلی حدود ۲۰ الی ۳۰ واحد درسی بگذرانند و سپس بر روی موضوعات علمی و موضوع پایان نامه خود کار تحقیقی انجام دهند.

 

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع دکترا

دانشجویان متقاضی مقطع دکترا در دو دوره و زمان مشخص یعنی در ماه های اکتبر و ژانویه می توانند در دانشگاه های ترکیه درخواست اخذ پذیرش تحصیلی نمایند. زبان تحصیل در این مقطع انگلیسی می باشد و افراد باید مدرک زبان بالایی داشته باشند تا بتوانند در این مقطع ورود نمایند. اما اگر فاقد مدرک زبان باشند می توانند در دوره های زبان انگلیسی در ترکیه ثبت نام کنند و در کالج های زبان انگلیسی به این مدرک زبان دست پیدا کنند .

از جمله دانشگاه های محبوب ترکیه در مقطع دکترا دانشگاه Campbell Bahcesehir می باشد. متقاضیان تحصیل در ترکیه می توانند در صورت درخواست تحصیلی Ph.D در دانشگاه Campbell Bahcesehir در استانبول و در وب سایت رسمی درخواست پذیرش دهند. البته افراد باید از طرف یک سوپروایزر (استاد راهنما) مورد قبول واقع شده باشند.

هزینه کل تحصیل دکترا در ترکیه ۴۰،۰۰۰ دلار است. این دوره ۴ ساله می باشد که ۲ سال تحصیل و ۲ تحقیق و کار بر روی پایان نامه است.

 

اعزام دانشجو به ترکیه و بورسیه تحصیلی

در اعزام دانشجو به ترکیه همیشه شرایط اخذ بورسیه هم برای افراد مورد سوال بوده است. کشور ترکیه هر ساله بورسیه های تحصیلی مختلفی را ارائه می نماید. این بورسیه ها هم در مقطع لیسانس و هم در مقطع فوق لیسانس و هم در مقطع دکترا ارائه می گردد. افراد به دو صورت می توانند درخواست بورسیه تحصیلی نمایند، یا از طریق ثبت نام در سایت دانشگاه ها و یا از طریق مصاحبه حضوری یا اینترنتی. نمراتی که افراد باید در مقاطع تحصیلی مختلف جهت اخذ بورسیه تحصیلی داشته باشند به شرح زیر می باشد.

 • مقطع لیسانس: کسب نمره ۱۴ از ۲۰ نمره و یا کسب نمره ۷۰ از ۱۰۰ نمره
 • مقطع فوق لیسانس: کسب نمره ۱۵ از ۲۰ نمره و یا کسب نمره ۷۵ از ۱۰۰ نمره
 • مقطع دکترا: در این مقطع نیز افراد باید همانند مقطع فوق لیسانس نمره ۱۵ از ۲۰ و یا نمره ۷۵ از ۱۰۰ را کسب کرده باشند.

 

اعزام دانشجو به ترکیه و دانشگاه های برتر ترکیه

در آخرین اطلاعات بهروز شده در سال ۲۰۲۱ کشور ترکیه ۲۰۵ دانشگاه و آکادمی وجود دارد که حدود ۱۲۹ دانشگاه دولتی و ۶۶ دانشگاه خصوصی و ۱۰ موسسه آموزشی می باشد. همچنین دانشگاه های ترکیه بر اصول نظام بولونیا استوار بوده و از برنامه های تحصیلی دانشگا های اروپایی تبعیت می کنند. همچنین عموم دانشگاه های ترکیه با تبادل دانشجویان در دانشگاه های دیگر به صورت بین المللی موافق هستند و طرفدار برنامه اراسموس می باشند. در خصوص اعتبار و رنکینگ دانشگاههای ترکیه می توان گفت که حدود ۱۰ دانشگاه در ترکیه دارای رتبه برتر در سطح جهان هستند که این دانشگاهها در شهرهای بزرگ ترکیه مانند آنکارا و استانبول و مابقی در ازمیر و و آناتولی قرار دارند. در جدول زیر تعدادی از دانشگاه های برتر کشور ترکیه با آخرین رتبه بندی آن ها تا سال ۲۰۲۰ بیان شده است.

 

 

همچنین در خصوص دانشگاه های دولتی ترکیه می توان بیان نمود که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها بین ۵۰۰ تا ۲,۰۰۰ دلار در سال است و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسته به رشته های تحصیل و نوع دانشگاه ها از ۴,۰۰۰ دلار تا ۸,۰۰۰ دلار و هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های خصوصی از ۱۵,۰۰۰ دلار تا ۲۵,۰۰۰ دلار در سال متغیر است. البته هزینه دوره های زبان انگلیسی حدود ۶۰۰ تا ۱,۵۰۰ دلار برای یک سال می باشد و هزینه دوره های زبان ترکی از ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار می تواند باشد.

 

اعزام دانشجو به ترکیه و مدارک لازم برای پذیرش

در بحث اعزام دانشجو به ترکیه مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از نکات بسیار مهم می باشد. دانشجویان برای ثبت نام در دانشگاه های ترکیه باید مدارک خاصی را ارائه نمایند. دانشجویان پس از اینکه رشته تحصیلی خود و نوع دانشگاه خود را جهت تحصیل در ترکیه انتخاب نمودند باید به جمع آوری مدارک مورد نیاز بپردازند. این مدارک لازم در بعضی از دانشگاه ها به صورت عمومی و یکسان می باشد و در بعضی از دانشگاه ها بصورت خاص تری باید مدارک لازم گردآوری شود. به مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ترکیه در زیر اشاره می نماییم.

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی

 • ارائه فرم درخواست پذیرش تحصیلی و ترجمه شده آن
 • ارائه مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و ترجمه شده آن
 • ارائه ریز نمرات دوره دبیرستان و دیپلم و پیش‌دانشگاهی و ترجمه آن ها
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل)
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی و ترجمه آن
 • ارائه رسید اپلیکیشن فی و هزینه ثبت نام دانشگاه

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا

برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا علاوه بر مدارک فوق افراد باید مدارک ذیل را نیز ارائه نمایند:

 • ترجمه و ارائه مدرک کارشناسی برای متقاضیان اخذ پذیرش کارشناسی ارشد و ترجمه و ارائه مدرک کارشناسی ارشد برای متقاضیان اخذ پذیرش دکترا
 • ترجمه و ارائه توصیه‌نامه استاد
 • ارائه نمره GRE برای مهندسان
 • ارائه مدرک زبان تافل
 • انجام یک مصاحبه آنلاین یا حضوری

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس جدا از اینکه مدارک لازمه را باید ارائه نمایند باید به سایت دانشگاه خود مراجعه کرده و مدارک را طبق خواست دانشگاه ها بهصورت اسکن شده ایمیل کنند. این مدارک باید تا تاریخ اول اوت ارسال گردند.

اعزام دانشجو به ترکیه و شرایط ویزای دانشجویی

برای اعزام دانشجو به ترکیه و تحصیل در این کشور افراد باید ویزای تحصیلی را درخواست نمایند. پروسه و مراحل اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه سخت و دشوار و چندان پیچیده نیست. در واقع افراد پس از آنکه در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کردند و نامه پذیرش را دریافت نمودند می توانند به سفارت ترکیه مراجعه نموده و فرم درخواست ویزا را به همراه نامه پذیرش ارائه دهند و درخواست ویزای تحصیلی نمایند. این ویزا به طور معمول در کمتر از دو ماه پس از درخواست صادر می شود. مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی کشور ترکیه به شرح زیر می باشد.

 

 • ارائه یک پاسپورت معتبر و فتوکپی پاسپورت
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه
 • ارائه درخواست ویزای تحصیلی
 • ۴ قطعه عکس رنگی
 • ارائه تمکن مالی و اثبات حساب بانکی جهت اثبات توانایی در پرداخت هزینه ها
 • ارائه یک بیمه نامه معتبر

در خصوص اعزام دانشجو به ترکیه لازم به ذکر است که افراد برای درخواست اقامت در هنگام ورود به ترکیه می توانند تا ۱۰ روز پس از ورود به کشور ترکیه اقدام نمایند.

اعزام دانشجو به ترکیه و زمان اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه در زمان های خاصی انجام می گیرد. نظام آموزشی کشور ترکیه شبیه به دانشگاه های ایران و به صورت ترمی _ واحدی می باشد و شروع ترم های تحصیلی در سه دوره پاییز، بهار و تابستان به شرح زیر می باشد.

ترم پاییز: از اکتبر تا آخر ژانویه می باشد
ترم بهار: از ماه فوریه تا ماه ژوئن می باشد
ترم تابستان: از ماه جولای تا ماه آگوست خواهد بود

و اعزام دانشجو به ترکیه باید از ۲ ماه قبل از شروع ترم های تحصیلی انجام گیرد. بر همین اساس با توجه به اینکه ترم های تحصیلی در ترکیه در سه دوره استارت می خورد بنابراین افراد می توانند در هر ماهی از سال برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام نمایند. در این بخش از این مقاله به زمان اعزام دانشجو به ترکیه می پردازیم. در خصوص اعزام دانشجو به ترکیه لازم به ذکر است که افراد در رشته های مختلفی در دانشگاه های این کشور می توانند پذیرش تحصیلی درخواست نمایند. که البته بیشترین تقاضای افراد در رشته های پزشکی و در دوره های زبان انگلیسی، آلمانی و یا ترکی می باشد.

تعطیلات در کشور ترکیه برای دانشجویان هم در تابستان می باشد و هم در زمستان البته این تعطیلات به مدت دو هفته بین ماه های ژانویه تا فوریه می باشد.

اعزام دانشجو به ترکیه و هزینه های زندگی دانشجویی

در اعزام دانشجو به ترکیه بحث هزینه های زندگی دانشجویان خیلی مهم و مورد سوال می باشد. در این خصوص می توان گفت که هزینه های زندگی همانند هزینه های تحصیل نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان می باشد و به دلیل همین هزینه های پایین است که متقاضیان زیادی دارد. این هزینه های زندگی در ترکیه حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ دلار در ماه می باشد که شامل تمام هزینه های دانشجویا ن از جمله هزینه های خوراک، پوشاک، رفت و آمد، اجاره مسکن و هزینه اینترنت می باشد.

هزینه های عمومی در هر ترم

مسکن: ۱,۵۰۰ – ۲,۰۰۰ دلار (شامل هزینه خوابگاه و اتاق)
غذا: ۱,۱۰۰دلار
حمل و نقل: ۳۰۰ دلار
کتاب: ۱۵۰ دلار

مطلب پیشنهادی

افتتاح اولین شعبه بانک آنادولو در شهر آلانیا

اولین شعبه بانک آنادولو با حضور شهردار،ریس اتاق بازرگانی،مدیر بانک و دیگر مسئولان ذیربط روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: