دوشنبه , ۲۵ بهمن ۱۴۰۰
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

کلاس‌های آنلاین جواد سلیمانپور در استانبول

جواد سلیمانپور، نقاش ایرانی که به فعالیت‌های هنری خود در ترکیه ادامه می‌هد، با برگزاری «کلاس‌های آنلاین» زمینه گرد هم آمدن هنرجویان و هنرمندان ترکیه‌ای و ایرانی را فراهم می‌کند.

جواد سلیمانپور، نقاش ایرانی که از حدود ۲۰ سال گذشته در شهر استانبول به فعالیت‌های هنری خود ادامه می‌هد، در بخشی از این فعالیت‌ها با برگزاری کلاس‌های آنلاین به طور همزمان برای هنرجویان و هنرمندان ترکیه‌ای و ایرانی، به تقویت پل فرهنگی بین دو کشور همسایه کمک می‌کند.

سلیمانپور در نمایشگاه مشترک آثار این هنرمندان که اخیرا در استانبول برگزار شد، اظهار داشت: این نمایشگاه ماحصل کلاس‌های آنلاین طی یک و نیم سال گذشته است که هنرآموزان در ایران و ترکیه آثار خود را به پایان رسانده و در این جا به نمایش گذاشتند. این نخستین نمایشگاه آثار کلاس‌های آنلاین ما به حساب می‌آید.

وی با بیان این که “بیش از ۸۰ اثر متعلق به ۶۵ هنرمند ترک و ایرانی در این نمایشگاه از ۲۹ سپتامبر تا دوم اکتبر سال جاری در معرض دید عموم قرار گرفته است”، گفت: در این کلاس‌ها به هیچ وجه موارد پیش‌داوری‌ پیش نیامد. وقتی ما عکس‌های آثار هنرمندان را به اشتراک می‌گذاشتیم، هر دو گروه آثار یکدیگر را دیده و نظر می‌دادند. این موضوع باعث افزایش تراکنش بین شرکت کنندگان کلاس‌های آموزشی می‌شد.

این هنرمند ایرانی دوره پاندمی کرونا را از لحاظ فعالیت‌های هنری مثبت ارزیابی کرد و گفت: ما می‌گوییم «عدو شود سبب خیر، اگر خدا خواهد». به همین خاطر دوران پاندمی کرونا بر عکس از لحاظ تولید آثار هنری پربارتر بود. در دوره پیش رو هم فعالیت‌ها به شکل بسیار فشرده ادامه خواهد داشت.

وی همچنین در مورد فعالیت هنرمندان ایرانی در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه گفت: من از همه در این زمینه حمایت می‌کنم. ولی پیشرفت به خود شخص بستگی دارد.

سلیمانپور که در استانبول به فعالیت‌های هنری خود ادامه می‌دهد، در زمینه چگونگی آغاز زندگی‌اش در این شهر اظهار کرد: ۲۲ سال پیش من به ترکیه و استانبول آمدم. فرصتی برای شناخت ترکیه برای من فراهم شد که در آن موقع محیط کشور را پسندیدم.

او ادامه داد: چند اثر داشتم که در این جا در یک گالری برای تهیه چارچوب مراجعه کردم که آن‌ها آثار من را پسندیدند و از آن به بعد نمایش آثار من به طور سالانه برگزار شد. در نهایت مالک گالری به من گفت که بهتر است در ترکیه زندگی کنی و من هم از آن پس به زندگی در شهر استانبول ادامه می‌دهم.

– برنده جایزه برتر مجله پاستل ژورنال آمریکا

سلیمانپور که دارنده مقام نخست مسابقه هنری مجله ژورنال پاستل آمریکا ست در این زمینه نیز گفت: در مسابقه‌ای که در سال ۲۰۰۹ در مجله پاستل ژورنال آمریکا برگزار شد من هم از ترکیه مراجعه کردم. در آن جا در بخش منظره رتبه نخست را کسب کرده بودم. دوباره امسال نیز در این رقابت مجله شرکت کردم، اما این‌ بار جایزه ویژه یا همان سوپرکاپ این مسابقه که به اثر برتر در میان تمامی بخش‌ها اختصاص داده می‌شود را گرفتم.

وی در ارتباط با علاقه شخصی برای کار کردن پرتره‌های «مصطفی کمال آتاترک» بنیانگذار جمهوری ترکیه نیز گفت: انسان، وقتی که شخصی دارای یک شخصیت کاریزماتیک باشد، بیشتر برای کار کردن در مورد او علاقه‌مند می‌شود، چراکه انسان‌ها هم او را دوست دارند. یک موضوع دیگر هم این که؛ من کارهای دشوار را بیشتر دوست دارم. عدم وجود عکس‌های واضح از آتاترک من را برای کار کردن در مورد پرتره‌های وی راغب می‌کند.

مطلب پیشنهادی

کشف ۱۲ تن ماهی غیر قانونی در استانبول ترکیه

گفته می شود حین یکی از بازرسی های انجام شده در بازار شیلات استانبول و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: